#

Co připravujeme...

2024 – Letní tábor "Ve službě mágů"...

Máš odvahu pozvednout meč a štít v barvách krále? Vysloužit si zlatky a zajistit svému jménu nekončící slávu u táborových ohňů? Pokud ano, nezapomeň si vzít výstroj, odvahu, dobrou náladu a vůli dojít až do konce. Dobrodružství VE SLUŽBĚ MÁGŮ začíná 13.7.2024 a vydej se s námi do temných lesů vysočiny.

Více informací na emailu jiri.hohn(zavináč)gmail.com nebo telefou 723 627 575

Fotky z našich táborů naleznete potom zde.

 


Přihláška ke stažení - PDF
Plakát ke stažení - JPG

Co už bylo...

2022 – Asterix a Obelix – Dakota (Podkopná Lhota)

Dne 31.7.2022 vyrazil ze Bzence (a okolí) dav Galů. Doslechl se totiž, že Julius Cesar se pokouší obsadit osadu obydlenou přáteli Asterixe a Obelixe. A co navíc, zmizel Panoramix. Naštěstí se jej podařilo rychle zachránit a ochránit vesnici před podlými Římany. Nic potom nebránilo prožít dobrodružství v Egyptě se stavbou paláce pro Kleopatru, dopravit kouzelný nápoj do Londýna, v nějž se proměnil hrad Lukov, i vyhrát olympiádu nad ostatními národy říše Římské. Nakonec nás všechny čekalo splnění dvanácti nesplnitelných úkolů, po kterých musel i César uznat, že Galové jsou neporazitelní a jsou hodni pobývat na Olympu vedle Herkula a dalších mýtických postav. Za vykonané skutky obdržely děti od Asterixe pamětní pečeť a Obelix předal věrnou kopii svého menhiru. Po deseti dnech plných dobrodružství jsme se všichni opět vrátili ve zdraví do domovů. Tábor skončil, ale v našich srdcích žije dál.

Tábor 2022 je mrtev, ať žije tábor 2023.

Střípky: Při hře byrokracie se jedno dítě dostalo do stavu, že stálo u zdi a tlouklo o ni hlavou. Takzvaná příprava na reálný život. Noční hra byla pro někoho tak super, že chtěl jít i potřetí.
Jednu noc nás zřejmě navštívil grizly, po důkladné prohlídce tábora vedoucími bylo zjištěno, že jde o jednoho ze spících vedoucích.
Celotáborový pozdrav: "Ave Cesar" odpověď "Ave já".
Na případné dotazy se odpovídalo: "Nebude palác - nebude palác".
Vedoucí: "Takže už tě nebolí paty ani kolena?" Dítě při spatření auta: "Hej jako" Vedoucí: "To bude tím Brumíkem". Ponaučení: Bolavé nohy hravě vyléčí porce Brumíku.

2021 – Cesta meče– Travná

Psal se datum 12. 7. 2021, kdy se na bzeneckém nádraží začaly rojit houfy táborníků – budoucích RÓNINŮ. Před nimi byla daleká cesta, na jejímž konci je čekalo 10 dní dobrodružství. Úterní ráno se mladí róninové probudili do 17. století, kde je uvítal císař japonské říše, který po nich žádal úkoly, za jejichž splnění mohla každá družina zabodnout KATANU příslušné barvy do hřbetu japonského draka. Každého rónina čekal tvrdý trénink – střelba z luku, orientace podle busoly, výroba táborového trika, ochutnávka sushi, rozdělání ohně + příprava výtečného guláše, stopovačka na Borůvkovou horu, noční stezka ke staré vědmě a mnoho dalšího. Po uplynutí 10ti denního výcviku, když byl císař spokojen, přijal každého rónina zpět do řad samurajů a obdaroval jej pamětní listinou, aby na císaře nezapomněli, čelenkou, aby svému císaři mohli vzdávat hold a hůlkami, aby mohli poctivě trénovat, kdyby je císař pozval na hostinu.

Střípky: Všichni přítomní nemohli uvěřit, že deset dní uběhlo tak rychle. Někteří z nás již započali odpočet na příští tábor...

2020 – Pod černou vlajkou – Travná

Píše se rok 1730 plus mínus nějaký ten pátek. Sevillská smlouva právě ukončila dvouletou anglo-španělskou válku a v Nassau se objevuje Jack Rackham, který o sobě tvrdí, že byl kormidelníkem na lodi Pomsta královny Anny pod kapitánem Edwaerdem Teachem (známým spíše jako Černovous). Jack zná polohu Černovousova pokladu a stává se průvodcem dětí (posádek pirátských lodí). Společně se vydávají tento poklad vyzvednout. Samozřejmě že děti poklad objevily a odvezly, ale vzhledem k tomu, že na ostrově ještě části pokladu zůstaly, neuvedeme jeho přesnou polohu. Je však nutno podotknout, že kromě dětí si určitý poklad v podobě přátelství a dalších plánů z tohoto ostrova odvezli i vedoucí. Jako předloha pro hru posloužila kniha Ostrov podkladů R. S. Stevensona a seriál Black Sails.

Střípky: Jackův plyšový papoušek se stal oblíbencem všech dětí a jeho bezpečnost byla pro mnohé důležitější než život samotného Jacka. Kuchařka po zásahu naší kreativní tatérky způsobila svým zjevem málem infarkt prodavačky v místním obchodě drogerie.

2019 – Strasti Otce Vlasti – Spáleniště Josífkov (u Vysokého nad Jizerou)

Dne 26. 8. 1346 proběhla u Kresčaku bitva, v níž České království skoro přišlo o dva nejvyšší představitele vládnoucího rodu. Vedle českého krále Jana Lucemburského přišel málem o život i jeho syn Karel, později známý jako Karel IV. Jen na poslední chvíli se podařilo, ač raněného, následníka trůnu vyvést z prohrané bitvy. Zde začíná příběh, jehož se stali součástí účastníci tábora. Bušek z Velhartic dává dohromady družinu statečných rytířů, jejichž úkolem bylo dopravit mladého krále Karla v pořádku na území Českého království a připravit vše ke korunovaci. Téma bylo věnováno výročí 670 let od druhé korunovace Karla IV. králem Svaté říše římské v Cáchách

Střípky: Oskara za herecký výkon získaly dvě nejmenované děti, které úchvatným způsobem ztvárnily figuranty při hře věnované záchraně života. Oskara za "postrach okolí" získaly instruktorka a zdravotnice, které po namaskování figurantek namaskovaly i sebe. K velké hrůze domorodců se tak vrátily na základnu přes vesnici. Velké poděkování patří místním obyvatelům vracejícím se z taneční zábavy pro neplánovanou pomoc při noční hře vytvořením smečky vyjících vlků a šakalů.

2018 – Ukryto v mlze – Uhřínov

Jsme v desátém století v malé vesnici na pobřeží Severního moře. Obyvatelé jsou sužováni hordou divokých válečníků z vnitrozemí a na pomoc jim přichází skupina bojovníků (děti) z jihu, aby pomohla ochránit vesnici před blížícím se zlem. Celotáborová hra byla motivována filmem Třináctý bojovník (režie: John McTiermann a Michael Chrichton). Snahou bylo seznámení dětí s obdobím raného středověku a u nás málo známou kulturou obyvatel severu Evropy. Zároveň i vyvrácení některých obecně rozšířených mýtů škatulkujících Vikingy jen do role pirátů, vrahů a násilníků.

Střípky: Kolem tábora protékal, no spíš neprotékal, potok. Mnoho dětí se proto ve volnu zapojilo do snahy o záchranu raků, které přenášely z vyschlého koryta do míst, kde byly vodní laguny. Celý tábor panovalo tropické podnebí. Až poslední noc, kdy za námi přijel kamarád s dodávkou pro batožiny klesl teploměr v noci na nulu. Děti po předchozím roce přivítaly ochlazení s radostí, ale kamarád, ač zvyklý na zimní bivakování, v noci trpěl zimou (nevzal si spacák a styděl se požádat o deku). Ráno pouze poznamenal, že jsme skuteční Vikingové.

2017 – Záhady Templu – Uhřínov

Přes noc jsme se všichni ocitli v Palestině koncem 12. století v období vrcholu existence Jeruzalémského království. Děti jakožto příslušníci nižší šlechty jsou pověřovány úkoly spojenými s budováním a obranou království, seznamovány s rytířskou kulturou a snaží se vysloužit si rytířské ostruhy.

Střípky: Ač se děj odehrával v Palestině, teplota tábora nepřesáhla za celý pobyt 18 stupňů (na slunci 20) a v noci klesala k 0°C. Dvě noci dokonce klesla na -3°C. První činností každé ráno tak bylo rozdělání ohně pro zahřátí vstávajících. Nutno však podotknout že za celý pobyt a ani po skončení tábora netrpělo žádné dítko či vedoucí kašlem, průjmem, rýmou,… Snad jen vůni kouře jsme dostávali z vybavení a kadeří ještě hodně dlouho.

2016 – Po stopách apoštola Pavla – Travná

V prvním století podniká apoštol Pavel množství misijních cest po Římské říši. Jako doprovod dostává skupinu učedníků, kteří mu mají s cestou pomáhat. Hra byla motivována obdobnou hrou uspořádanou v roce 1994 františkány z Uherského Hradiště.

Střípky: Konečně se nám podařilo dostat se na Borůvkovou horu!

2015 – Tajemství na Gold River – Travná

V polovině 19. století se v malé osadě na úpatí Skalistých hor objevuje postarší žena, která hledá svého strýce, kněze Brauna. Najímá si zde skupinu dobrodruhů, aby šli v jeho stopách, tedy mezi indiánské kmeny ve Skalistých horách. Na její žádost vyrazily družiny (děti) dle knězova deníku na divoký západ zjistit, co se s otcem Braunem ve skutečnosti stalo.

2014 – Tajná křížová výprava – Travná

Hra volně navazovala na táborovou hru Rytíři svatého grálu. Dětem, jakožto družníkům anglického krále Richarda Lví Srdce, bylo svěřeno vyhledání a záchrana relikvií před zničením. Celý děj se odehrává na pozadí třetí křížové výpravy.

2013 – Tajemství svatého Gorazda – Travná

Celotáborová hra byla motivována detektivním románem Václava Erbena: Poklad byzantského kupce. Na významném velkomoravském archeologickém nalezišti bylo objeveno mrtvé tělo jednoho z archeologů, zároveň také zmizela část historických artefaktů, které by snad mohly ozřejmit lokaci dosud neobjeveného hrobu sv. Metoděje. Oficiální vyšetřování nikam nevedlo, proto brněnská kriminálka poslala skupinu mladých vyšetřovatelů přestrojených za studenty archeologie přímo do centra dění. Přes nejrůznější zdánlivě nevysvětlitelné jevy došli vyšetřovatelé nakonec k poznání, že za vším je obyčejná lidská nenávist a sobectví. Děti byly prostřednictvím her seznámeny s archeologickými postupy a živým odkazem Metodějovy mise v dnešní době a vyzkoušely si i některé metody kriminalistiky (např. snímání otisků).

Střípky: Vraha představoval jeden z vedoucích, o jehož identitě věděl pouze vrah sám a hlavní vedoucí, takže i vedoucí sami zapojovali své mozkové buňky a snažili se odhalit vraha. Krásné bylo že "vrah" sám šmelil a sváděl stopu tak, že i vedoucím z toho šla hlava kolem. V jednu chvíli si ale většina účastníků myslela, že vrahem jsou kuchařky :)

2012 – Misie – Travná

Vlak, resp. koráb, nás zanesl do období kolonizace Jižní Ameriky koncem 18. století. Volnou motivací byl film Misie (režisér Roland Joffe). Hlavní dějová linie byla spojena s působením jezuitského řádu na Španělskem ovládaném území, kde děti "vybudovaly" misii. Protivníkem dětí byli portugalští otrokáři zneužívající domorodé obyvatelstvo pro práci na plantážích. Cílem hry bylo seznámení se s kulturou Jižní Ameriky a zároveň zdůraznění negativit rasismu a otrokářství.

2011 – Mojžíš (exodus) – Újezd u Uničova

Hra vycházela ze Starého zákona. Děj začal těsně před veřejným vystoupením Mojžíše, pokračoval přes deset egyptských ran a končil smrtí Mojžíše před příchodem do zaslíbené země. Děti byly rozděleny do družin představující jednotlivé izraelské kmeny.

2010 – Rytíři svatého grálu – Újezd u Uničova

Děj byl zasazen do období konce 11. století krátce po první křížové výpravě do Svaté země a celý se odehrával v okolí Jeruzaléma. Tematicky vycházel z celotáborové hry Turistického oddílu Bobři z Prahy (autorem je Vladimír Vácha). Děti tvořily jednotlivé rytířské družiny, které pátraly po vzácné relikvii.

2009 – Cyril a Metoděj – Újezd u Uničova

Tématem bylo působení Konstantina a Metoděje na Velké Moravě od jejich příchodu v roce 863 do vyhnání Metodějových žáků z Velké Moravy po roce 885. Děti tvořily doprovodnou družinu soluňských bratrů, kterým pomáhaly s šířením víry na Moravě a staraly se o jejich bezpečnost.

Střípky: Klobouk dolů před jedním klukem, který se naučil všechny znaky hlaholice tak dokonale, že občas opravoval i vedoucí a byl ji schopen plynule číst.

2008 – Kremnické Baně (Slovenská republika)

První farní tábor bez ucelené celotáborové hry.

Kontakty...